Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Vitamin ve mineraller doğurganlığı nasıl etkiler?

Bunun için hangi vitamin ve mineralleri almak gerekir?
9 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, beslenme
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Vitamin ve mineraller ve eser elementler doğurganlık için oldukça büyük bir önem taşıyor. Doğal yollardan alınan vitamin ve minerallerin vucuda uyum sağlaması çok daha kolay. Hamile kalmak isteyenler bu önemli maddelere çok dikkat etmeliler.

  E Vitamini :

  E vitamini eksikliği kadınlarda yumurtalıkların çalışmasını engelliyor. Buğday çimi,fıstık,soya,yulaf ezmesinde ayçakirdeğinde veyağında bol miktarda bulunmaktadır.

  A vitamini :

  Avitamini eksikliği kadınlarda adet düzensizliğine ve göğüslerin sertleşmesine neden olur. Balık yumurta,tereyağı, ıspanak, tere,havuçta bol miktarda bulunur.

  B12 vitamini :

  Yumurtalığın kusursuz işlemesini sağlıyor. Bu vitamini eksikliği doğurganlığı da etkiliyebiliyor. B12 vitamini ve folik asit yumurtalığın kusursuz işlemesini sağlıyor. B12 vitamini ve folik asit eksikliği ise doğurganlığı etkiliyebiliyor. A. E. C vitaminleri hücrelere zarar veren moleküllerin üretimini engelliyor.

  B6 vitamini :

  Bu kıymetli vitamin hücre bölünmesini sağladığı için gebelikte vazgeçilmez bir vitamin. B6 vitamini folik asit, magnezyum ve çinko gibi minerallerle birleştiği zaman cinsellik hormonunun üretimini artırıyor.

  MİNERALLER

  ÇİNKO :

  Çinko cinsellik hormonunun üretimi için çok gerekli bir mineral. Eksikliği kadınlarda yumurtalıkların çalışmamasına neden oluyor. Buğday kepeği,kuru fasülye,mercimek, yumurta ve ekmekte bulunuyor.

  FOSFOR :

  Eksikliği cinsel bezlerin çalışmamasına ve sinirleri deformasyonuna neden olur. Soya,buğday çimi,yumurta,badem,kurufasülyede bulunur.

  MANGANEZ :

  Küçük yaşlardan itibaren dikkatle alınması gereken bir mineral. Eksikliği kısırlığa neden oluyor. Hububatta,muşmula,fındık ve karacigerde bulunmaktadır.

  İYOT :

  Eksikliği de vücutta cinsel bezlerin çalışmasını engeller. İyota en fazla ihtiyaç troid bezesinde bulunmaktadır. Bu bezenin çalışması için gereklidir. Troid bezinin meydana getirdiği hormonlaprotein karbonhidrat yağ,su metabolizması ayarlanır. İyot şişmanlatır veya zayıflatırKaraciğer kaslarımız ve cinsel bezlerimiz için gereklidir. İyot;soğanda ,sarımsakta,karides ve sütte bulunur.

  FOLİK ASİT :

  Daha öncede belirtildiği gibi diğer vitaminlerle birlikte yumurtaliğın kusursuz bir şekilde işlemesini sağlıyor. Yeşil sebzelerde bol miktarda mevcut. Özellikle brokolide. Folik asit eksikliği anne karnında bebekte omurga eğriliğine yol açıyor. Bu nedenle doktorlar anne olmak isteyen kadınlarda folik asit değerini ölçüyorlar. Eksiklik varsa bunu vitamin hapları ile gideriyorlar.
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • KURUYEMİŞLER

  ÇAMFISTIĞI :

  Bol proteini ve E vitamini ile kadın ve erkekte cinsel isteği artırır. Cinsel tükenmeyi ve buna bağlı olarak ruhi çökünte ve kalp rahatsızlıklarını geçirir.

  FISTIK :

  Bol E vitamini ihtiva eder. Kadında ve erkekte cinsel arzuyu artırır. Kadıda hamşle kalmayı sağlar. Fıstık tek başına yendiğinde peklik yapabilir. Bu nedenle tek başına yenmemelidir. Portakal,elma, armut ve sebzelerle veya tatlıların üstüne serpilerek yenmelidir.

  ANTEP FISTIĞI :

  Bol protein ve E vitamini ihtiva eder. Cinsel arzuyu artırır. Hormonları çalıştırır.

  FINDIK :

  Protein ve madensel maddeler fosfor ve demir fazladır. Cinsel bezleri çalıştırır. Vücudunda ahenkli çalışmasını sağlar.

  CEVİZ :

  Bol miktarda çinko, fosfor,kalsiyum,bakır ve protein vardır. Çok kıymetli bir kuruyemiştir. Günde 25gr kadar (avuçiçi kadar) yenmesi uygundur daha fazla yenmemelidir. Hipokratın dediği gibi cevizi beyaz peynirle beraber yemek alerji oluşmasını ve dilde meydana gelen acımsı tadı engeller.
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları