Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Tai Chi nedir?

Sağlık için ne gibi faydası vardır?
9 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, terapiler
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Tai Chi, esas olarak sağlık amaçlı kullanılan, gerginlik ve stresle ilgili problemleri ortadan kaldıran Çinlilere ait bir dövüş sanatıdır.

  Dövüş sanatları kendi içlerinde ikiye ayrılır; sert dövüş sanatları ve daha nazik dövüş sanatları. Sert dövüş sanatlarına örnek olarak karate ve kung fu verilebilir. Ba gua ve Tai Chi sert olmayan dövüş sanatları arasında yer almaktadır.

  Tai Chi aslında bir meditasyon çeşididir, ya da bazılarının iddia ettiği gibi hareket halindeyken yapılan meditasyondur. Tai Chi ile hedeflenen tamamen rahatlamaktır. Sert dövüş sanatlarının tersine Tai Chi, gücü daha nazik, yavaş ve akıcı hareketlerle vurgular.

  Tai Chi evrensel yaşam enerjisi olan Chi’ye dayanmaktadır. Çin’de Saolin tapınağında doğmuş ve gelişmiştir. Yanlış duruş, yanlış beslenme ve stres zamanla insan vücudunda çeşitli blokajlar oluşturur. Chi’nin vücut içerisindeki akışına engel olan bu blokajlar önlem alınmadığı takdirde insan sağlığını bozabilir. Tai Chi bu dolaşımın düzenli bir şekilde sağlanmasından sorumludur.

  Chi ve vücut arasındaki koordinasyon Tai Chi’de önemli bir yer tutar. Tai Chi hareketlerinin amacı düzenli bir enerji akışı meydana getirmektir. Enerji dolaşımını sağlayan hareketler daha çok dalga hareketlerini andırır.

  Tai Chi’nin yararları:

  -Vücuttaki enerjinin her noktada dolaşımını sağlayarak, canlılık, sağlık ve dinginlik kazandırır.
  -Bu enerji dolaşımı sinir sistemi için de faydalıdır.
  -Fiziksel terapilerde kullanılmaktadır.
  -İnsan sağlığının korunmasında etkilidir.
  -Yüksek kan basıncı, mide ve bağırsak ülserleri, ve kalp rahatsızlıklarında iyileştirici etkisi kanıtlanmıştır.
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • Hareketli meditasyon” veya “enerji yaratan sanat” olarak adlandırılan tai chi, yaklaşık 2000 yıl önce dövüş sanatı olarak başladı. Geçen yüzyıldan fazla yaşlı insanlar için popüler bir egzersiz olmuştur ve Çin’de parklarda her sabah milyonlarca Çinli bu egzersizi uygulamaktadır. Kaynak : yorumla.net - Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir. Uye Olmak Icin Tiklayiniz... Fakat tai chi’nin nazik hareketleri oldukça yavaştır ve Baltimor’da Johns Hopkins Üniversitesi’nin araştırmacıları, bu egzersizin kan basıncı üzerinde çok fazla etkili olmadığını kabul ettiler. Böylelikle hiper tansiyon üzerindeki orta egzersizin etkili çalışmasıdır ve tai chi’yi öğrenmek için kontrol grubuna görev verdi. Tai chi, orta-yoğunluktaki aerobik egzersizleri kadar yaşlı olanlardaki kan basıncını düşürdüğü görülmüştür. Tıp profösörü Deborah R, “Aerobik egzersiz grubundaki önemli değişikleri ve tai chi gurubunda olan minimal değişikleri görmeyi umuyorum” dedi. Young, Amerikan Kalp Vakfı’nın bir konferansında açıkladı. 12 hafta sonra, ancak, tai chi grubu’nun ortalama sistolik kan basıncı, aerobik egzersizlerinde ortalama 8,4 milimetre cıva ile kıyaslandığında 7 milimetre cıvaya düşmüştür. Araştırmalar 62 sabit erkek ve kadın üzerinde araştırma yapmıştır, 60 yaş ve üzerinde olan, sistolik kan basıncı “ yüksek normal” ila “ orta hiper tansiyon” oranındadır. Bu grubun yarısı, hareketli yürüyüş ve düşük etkili aerobiklerin 12 haftalık programlarına rasgele yerleştirilmişlerdir. Grubun diğer yarısı, “kontrollü” grup, tai chi’yi öğrenmiştir. Her iki grup her seansta 30 dakikalık bir haftada dört kez egzersiz yapmıştır. Ve altı haftalık egzersizden sonra her iki grubun kan basıncı düşmeye başlamıştır.
  Kaynak : yorumla.net
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları