Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Stres dişlerimize zarar veriyor mu?

Bruksizm nedir?
9 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, diş bakımı
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Diş hekimliği dilinde Bruksizm olarak adlandırdığımız çenelerin sıkılması ve dişlerin gıcırdatılması aşırıya kaçınca dişlere zarar veriyor. Bu rahtsızlıkığın en büyük nedeni ise stres.

  Bruksizm

  Bruksizim dişlerinizi birbirine sürtmeniz ve çenelerinizi sıkmanız anlamına gelmektedir. Genellikle uyku sırasında yapıldığı için her zaman farkına varamayabiliriz. Sadece stres yüzünden oluşmaz, endişe, uyku bozukları, eksik yani çekilmiş dişler ve yanlış ısırma gibi nedenlerle de meydana gelebilir.
  Özellikle sabah kalkınca hissedilen çene ağrısı ve baş ağrısı belirtileri arasındadır. Bunun dışında eşimizin geceleri duyduğu diş gıcırdatması sesleri de bruksizm problemimizin olduğunun habercisidir.
  Diş gıcırdatması nedeniyle dişleriniz sızlayablir hatta ileriki dönemlerde dişleriniz çatlayabilir, kırılabilir ve hatta dişlerinizi kaybedebilirsiniz.
  Diş hekiminiz bu probleminizle ilgili olarak size öncelikle stresten uzak durmanızı tavsiye edecektir. Tabi günümüz şartlarında bunun çok mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Diş hekiminiz bir “gece plağı”, “gece koruyucu” yaparak siz gece uyurken dişlerinizin korunmasını sağlayabilir.
  Eğer gerçek nedeni stres ise rahatmak için bazı yollar bulmanız şart! Örneğin spor yapabilirsiniz, dans edebilir ya da müzik dinleyebilirsiniz. Günümüzün moda rahatlama araçları olan spa aktiviteleri, masaj yaptırmak, meditasyon yapmak da uykudan önce rahatlayarak stresten uzaklaşmanıza yardımcı olabilir.
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları