Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Sağ kolumda çok şiddetli bir ağrı var. Neden olabilir?

Sağ kolumun dirsek altında ve kolun üst kısmındaki kaslarda çok şiddetli ağrı oluyor. MMG çektirdim temiz çıktı. Sinir sıkışması da değil. Bir doktor sende tenisçi kası var bu bir meslek hastalığı diyor. Bilgisayar kullanıyorum. Minoset, Rhemen, Runtudil gibi ilaçlar verdi, kullandım. Ağrı biraz azaldı ama tamamen geçmedi. Ne önerirsiniz?
8 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular:
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederim.
  Kaynak :
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Bilgisayar kullanıcılarının ergonomi açısından dikkat etmesi gerekenlerden biri de klavye veya fare kullanırken elin hep aynı şekilde durması ve aynı bölgenin masa veya bölgeye temas etmesidir.

  Muscoflex vb kas gevşetici kremler de kullanabilirsiniz. Bazen de kas gevşetici hap da kullanılabilir.

  Kaynak :
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Hastalığınız Lateral epicondylitis; tenisçi hastalığı olabilir. Konu ile ilgili detaylı ve bilgilendirici bir yazıyı aktarıyorum.

  "Tenisçi dirseği adı verilen hastalık 100 yıldan daha fazla bir süredir doktorlar tarafından bilinmektedir. Zamanımızda tenis oynayanların hemen hemen yarısı bu sorunu yaşamaktadırlar. İşin enteresan tarafı ise tenisçiler bu hastalığa yakalananların yalnızca %5 ini oluşturmaktadırlar ve bu da hastalığın halk arasında bilinen isminin uygunluğu konusunda şüpheleri ortaya çıkarmaktadır.

  Tenisçi dirseği ile karıştırılan 2 tane daha benzer hastalık vardır. Bunlar; golfçü dirseği ve Bursit'dir. Hastalığınızın kesin teşhisinden sonra Lateral epicondylitis için geçerli olan tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz:

  Belirtileri:

  Kolun üst kısmında dirseğin hemen dış ve alt kısmında oluşan ağrı. Yaygın olarak bu ağrı dirsekten kol boyunca bileğe doğru vurur. 

  Bir şeyler kaldırırken veya kol bükülüyken ağrı hissedilmesi veya birşeyleri kavrarken (kahve fincanı gibi küçük şeyleri bile) ağrı hissedilmesi. 

  Kolun dirsekten alt kısmını iyice gerinerek ileriye doğru uzatmada zorluk yaşanması (dirsek iç kısmındaki kas, tendon ve iç bağlarda oluşan hararet arması, kızarıklık ve şişme gibi vücut reaksiyonalarından dolayı). 

  Tipik olarak 6 ile 12 hafta arasında süren ağrı. Rahatsızlık hissetme ise 3 haftadan birkaç yıla kadar sürebilmektedir.

  Nedenleri:

  Tenisçi dirseğinin oluşmasına tendonlarda ve kas kenarlarındaki minik kesikler veya yırtılmalar sebep olmaktadır. Bu tür sakatlıklar iyileştikten sonra aynı yerde tekrar eden sakatlıklardan dolayı bu bölgede kaba ve granüler bir doku oluşur ve komşu dokularda da kalsiyum birikir. Collagen isimli protein zarar gören bölgeden sızarak vücut reaksiyonu ve şişmeye sebep olur. Bunun sonucunda oluşan baskı kan dolaşımını engelleyip koldaki kasları kontrol eden ana sinirlerden birisi olan radyal siniri sıkıştırabilir.

  Kasları kemiklere bağlayan tendonlar kasların aldığı miktarda kan ve oksijen alamazlar. Bu yüzden iyileşmeleri de daha uzun süre alır. Bazı tenisçi dirseği rahatsızlıklarının düzelmesi yıllarca sürebilir. Ama vücut reaksiyonundan oluşan kızarıklık ve şişlik genelde 6 ile 12 hafta içinde normale döner.

  Bir çok tıbbi kitap tenisçi dirseğini, genelde doğru olarak, bir çeşit tendonitis şeklinde tanımlar. Fakat dirsek eklemindeki kaslar ve kemikler de işin içindeyse o zaman bu duruma epicondylitis adı verilir. Eğer ağrıyı kolunuzdan aşağıya doğru dış kısım yerine dirsek ekleminin hemen arkasında hissediyorsanız bu bursit de olabilir. Bu ağrı eklemdeki yağlayıcı keselerin reaksiyon göstermesinden oluşur. Tenisçi dirseğinde hemen hiç görülmeyen şişme görürseniz o zaman diğer hastalıkları da araştırmak gerekir.

  Tedavi

  Tenisçi dirseğinden kurtulmanın en iyi yolu kolunuzu rahatsız eden şeyleri yapmamaktır. Bu hafta sonu zevk için tenis oynayanlara uygun bir tavsiyedir fakat işçiler, bürolarda çalışanlar veya profesyonel sporcular için pek uygun değildir.

  Standart ve alternatif tedavi yöntemlerinin en etkili temel tavsiyesi aynıdır : Ağrı geçinceye kadar kolun dinlendirilmesi, sonra kaslardaki gerginliği ve stresi yok etmek için masaj yapılması ve tekrar sakatlanmamak için bu bölgenin kuvvetlendirilmesine yönelik egzersiz yapılması. Eğer bu sorunu başınıza açan aktivitelere geri dönüyorsanız, aktiviteye başlamadan önce en az 5 - 10 dakika yavaştan başlayan dirsek esnetme ve ısıtma hareketlerini mutlaka yapınız. Sık sık da kolunuzu dinlendiriniz.

  Tenisçi dirseğinin tedavisi için ilaçlar, iğneler ve ameliyat gibi çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Fakat dirsek ekleminizi zorlamaya devam ederseniz ağrı tamamen geçmeyecektir. Yeteri kadar dinlendirmezseniz tekrar sakatlanma kaçınılmaz olacaktır.

  Eğer dinlenme, ilaç ve egzersiz ile tedavi sağlanamıyorsa o zaman ameliyatı düşünmenzi gerekebilir. Hastalığın bu aşamaya gelmesi nadiren olmaktadır (toplam hastaların %3 ü).

  Tenisçi dirseği hastalığını atlattığınızı düşünseniz bile kolunuza bebek muamelesi yapmaya devam etmeniz gerekir. Dirseğinizin yoğun olarak kullanılacağı aktiviteye başlamadan önce daima 5-10 dakika ısınma hareketleri yapınız. Eğer dirseğiniz civarında kuvvetli ağrı hissederseniz hemen dirseğinize 15-20 dakika buz uygulayıp doktorunuzla temasa geçiniz. 

  Tenisçi dirseğini önlemek için: 


  Birşey kaldırırken avuç içininiz vücudunuza dönük olsun. 

  El ağırlıklarıyla kuvvetlendirme çalışması yapın. Dirsek bükülü ve avuç içi yere bakacak şekilde bileğinizi tekrar tekrar bükün. Eğer ağrı hissederseniz durun. 

  İlgili kaslarınızı yoracak aktivitelerden önce kaslarınızı gerdirin. Bunu yapmak için kolunuzu iyice gergin tutun ve avuç içiniz dışarıya doğru baksın. Sonra elinizin parmak uçlarını diğer elinizin parmakları ile tutup nazikçe geriye doğru kaldırın. 

  Tekrar etmesini önlemek için:

  Dirsek eklminizi zorlayan aktiviteleri bırakın veya değiştirin. Eğer devam etmeniz gerekiyorsa aktiviteye başlamadan önce mutlaka 5-10 dakika ısınma hareketleri yapın. Aktivite bittikten sonra da buz koyun. Aktivite sırasında sık ara verin. 

  Dirseğinizin hemen altına bir destek bandı takın. Eğer bu bant ağır kitap gibi objeleri kaldırmanıza fazdalı oluyorsa kullanmaya devam edin. Bu tür bantlar kan dolaşımını azaltıp iyileşmeyi engelleyebilirler. Bu yüzden tenisçi dirseği tamamen geçtikten sonra kullanılmalıdırlar. 

  Ne zaman doktorunuza gitmelisiniz? 

  Ağrı birkaç günden fazla sürerse; tendonların kronik şişikliği kalıcı hasarlara sebep olabilir. 

  Dirsek eklemi şişmeye başlarsa; tenisçi dirseğinde şişme nadiren olur. Bu durumda sizde başka bir hastalık olabilir."

  Kaynak: 1998-2000 Biomax Health Products, Inc.
  Çeviri: Erkan Patır

  Kaynak : http://www.masatenisi.org/turkish/sakatlik1.htm
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları