Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Penisilin allerjisi nasıl oluşur?

10 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, ilaçlar
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Ölümcül penisilin reaksiyonlarının %96 sı ilaç uygulandıktan sonraki 60 dakika içinde ortaya çıkmaktadır. Penisilinin damardan veya kas içi uygulanması ağızdan kullanımından daha fazla allerjik reaksiyona neden olur. Penisilin allerjisi öyküsü olanlar, böyle bir öykü olmayan kişilere göre 4-6 kat daha fazla reaksiyon görülme riskine sahiptirler. Bununla birlikte fatal penisilin ve diğer sentetik penisilin allerjik reaksiyonlarının çoğu, daha önce bu antibiyotiklere karşı allerjik reaksiyon vermemiş kişilerde görülür. Bu kişilerin duyarlılaşması, son penisilin tedavisi sırasında gizli çevresel karşılaşma ile oluşabilir. Gıdalara koruyucu katkı maddesi olarak konulan penisilin, eti yenen hayvanlara daha önce tedavi amacıyla verilmiş olan penisilin veya sağlık personelinin havadaki penisilin partiküllerini soluması bu tip bir karşılaşmadır.

  Penisilin molekülündeki beta laktam halkası fizyolojik şartlarda vücutta kendiliğinden açılarak penicilloyl grubu oluşturur. Penisilin moleküllerinin %95 i penicilloyl grubuna dönüşüp vücuttaki proteinlere geri dönüşümsüz bağlandığı için bu gruba “major determinant” denilmiştir. Bu reaksiyon, prototip olan benzil penisilin ve hemen hemen tüm sentetik penisilinler ile gerçekleşir. Benzil penisilin, diğer bazı antijenik determinantları oluşturmak üzere %5 oranında başka metabolik yollarla da parçalanır. Bu parçalanma sonucu oluşan, az miktarda yapılıp değişik kişilerde farklı bağışıklık cevapları uyaran ürünler “minör determinantlar” olarak isimlendirilmiştir. Penisiline karşı anaflaktik reaksiyonlar genellikle minör determinantlara karşı oluşan IgE antikorlarıyla ortaya çıkmaktadır. Akselere (hızlanmış) ve geç ürtikeriyal (kaşıntılı allerjik döküntü) reaksiyonlar ise genellikle penicilloyl-spesifik IgE antikorlarıyla (major determinant) gerçekleşir.
  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • Penisilin alerjisi denilince genelde akla ilk gelen sonu ölüme kadar varabilen Tip 1 penisilin allerjisidir. Penisilin alerjileri dört farklı grupta incelenir ve Tip 1 dışındakiler genelde değişik sürelerde gelişen ciltte kızarıklık ve döküntülerle kendini gösteren alerjik reaksiyonlardır. Tip 1 reaksiyon ise antibiyotik alımından hemen sonra ortaya çıkar, tüm vücutta yaygın kızarıklık, şişlik, ödem, nefes almada zorluk ve tansiyon düşüklüğü ile kendini gösterir, derhal müdahale edilmezse sonu ölümle bitebilir. Penisilin alerjisi tespiti için cilt testi yapılmasi faydalidir. Test yapılan kişide ilk 15-20 dakika içerisinde testin yapıldığı yerde kızarıklık olup olmadığına bakılır, 5mm’den fazla bir kızarıklık varsa test pozitiftir ve bu kişilerde mümkünse penisilin grubu antibiyotik kullanılmamalıdır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki test yapılan hastaların da bir bölümünde yapılan test dozunda dahi hayati tehdit edecek düzeyde ciddi reaksiyon gelişebilir, bu sebeple test yapılan kişilerin başında mutlaka gerekli teşkilat bulundurulmalıdır ve bu işlem sağlık kurumunda ve hekim gözetiminde yapılmalıdır. Normalde alerjik hastalıkları (astım, saman nezlesi vb.) olan kişilerde ve diğer ilaçlara karşı bilinen alerjileri olan kişilerde de penisilin alerjisi ortaya çıkabilir, bu tür hastalar da dikkatli olmalı ve gerekirse cilt testi yapılmalıdır. Ancak şu da bilinmektedir ki daha önceden defalarca penisilin kullanmış bir kişide de küçük bir ihtimalle Tip 1 penisilin alerjisi gelişebilir. Bu sebeple penisilin kullanımı mutlaka hekim kontrolü altında olmalıdır. Daha nadir ve daha az şiddetli olmasına rağmen, diğer antibiyotiklerin kullanımında da değişik ıklık ve şiddette allerjik reaksiyonların olabileceği bilinmelidir.
  Kaynak : astrazeneca.com.tr
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları