Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

paslı çivi batması durumunda ilk yardım nedir?

7 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: ilk yardım, paslı çivi
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • 1- Bu tip yara muhakkak bir hekim tarafından görülmelidir. Hekim yoksa bir eczacı veya sağlık memuru, hemşire bu yaralıya tetanos antise- rumu veya tetanos aşısı yapmalıdır. Özellikle paslı çivi batmalarında veya çok kirli toprakların bulunduğu yerde buna çok dikkat etmelidir. 2- Yaralanma, tetanos mikrobunun bulunması ihtimalinin az olduğu, deniz kenarı, gemi gibi bir yerde olmuş ise yaranın kanamasına müsade edilir. 3- Yara su ve sabunla iyice yıkanır ve kuru steril bir gaz ile örtülür. 4- Kirli yaralar, çivi batmış yaralar emilir ve kapatılır. Bu suretle yara derinlerine girmiş mikrpların dışarı çıkarılması temin edilir. 5- Bu tip yaralarda merhem (pomad) kullanmamalıdır. Merhem yaranın ağzını tıkar ve enfeksiyon çıkması şansını arttırır. 6- Eğer yarada ağrı, kırmızılık, şişme ve duyarlık olursa bunlar enfeksiyon başlaması belirtileridir. Yaralıyı hemen bir hekime göster- melidir
  Kaynak : http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/340.pdf
  7 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Bir çivi ve benzer maddenin batmasıyla oluşan yaralardan genelde fazla kan akmaz. Çoğunlukla kan aktıktan az sonra delik kapanır. Fakat genel de bakım şarttır. Bu tür yaralarda mikrop kapma olasılığı yüksektir. Batan madde topraklı ve kirli ise tetanoz veya diğer bakterileri taşıyabilir. Bu da ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. sizin bir yerinizde herhangi birşey batması halinde, gazlıbez ile kanamayı durdurun. Sonra da hemen tetanoz veya diğer enfeksiyonları önlemek için doktora başvurun.
  Kaynak :
  7 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları