Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Pamukçuk nedir?

Belirtileri nelerdir? Nasıl geçer?
9 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, bebek
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Pamukçuk, ağızda meydana gelen hafif bir mantar enfeksiyonudur; yanakların iç tarafına, dilin üzerine ve ağzın tavanına sürülmüş beyazımsı lekelere benzer. Eğer beyaz leke kazınırsa, altında deri yanmış gibi görünür ve kanayabilir. Pamukçuk, sağlıklı yeni doğmuş bebeklerde meydana gelir.
  Belirtiler : Bebeğin ağzında, ağzının içinde ve çevresinde süte benzer ince bir tabaka.

  Pamukçuk olan bebeğin ağzı yaradır. Bebek emzirilirken rahatsızdır ve hatta emzirilmeyi reddedebilir. Eğer bebeğinizde pamukçuk olduğundan kuşkulanıyorsanız, bebeğinizin doktoruna başvurunuz. Teşhis koymak için çoğunlukla sadece bakmak suretiyle muayene yeterli olmaktadır.

  Tedavi

  Sağlıklı bir yeni doğmuş bebek genellikle hastalığı kendi başına yenebilmektedir. Fakat, özellikle pamukçuk geniş bir alana yayılmışsa, nystatin adı verilen bir antimartar madde bu süreci hızlandırmaktadır.
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • Pamukçuk ya da oral kandidiyaz, Candida albicans mantarının ağız mukozasında yaptığı enfeksiyondur. "Pamukçuk" adı genelde bebeklerin ağzında görülen enfeksiyon için kullanılmakla beraber yetişkinlerin ağzında veya boğazında meydana gelen kandida enfeksiyonları için de kullanılır. Konu başlıkları 1 Belirtileri 2 Kimler risk altındadır? 3 Tedavisi 4 Dış bağlantılar 5 Kaynakça Belirtileri Ağızda beyaz, krem rengi veya sarı benekler. Benekler biraz yükseltilidir. Genelde beneklerin altında ağrı olmaz. Benekler kazındığı zaman altları biraz kanama olur. Yetişkinlerde pamukçuk ağız ve boğazda rahatsızlık verici bir yanma duygusu verir. İlerlemiş vakalarda yutkunma zorluğu gürülür, enfeksiyon yemek borusuna (özofagus) yayılır. Pamukçuk olan bebekler süt emerken enfeksiyonu annelerine geçirebilirler. Ve mantarlar sayesinde oluşurlar. Kimler risk altındadır? Yeni doğmuş bebekler Takma diş takanlar. Yeterince tükürük dolaşımı olmamasından dolayı damakta Candida ve çeşitli bakterilerden oluşan karışık enfeksiyon meydana gelir.[1] Antibiyotik veya kemoterapi tedavisi görenler. Bu etmenler Candida'yı kontrol altında tutan bakterileri öldürür. Uyuşturucu kullananlar. Kötü beslenenler. Diyabetliler. Candida albicans yüksek glikozlu ortamda çoğalır.[2] Bağışıklık yetmezliği olanlar (AIDS/HIV) veya immünosupresyon durumunda olanlar.[3] Bademcik ameliyatı sonrası hastalar. Hormon değişimleri yaşayan kadınlar, örneğin hamile olanlar veya doğum kontrol hapı kullananlar. Ağız kuruluğu (xerostomia) olanlar. Bu durumda ağızda bulunan mikroorganizmaların dengesi bozulabilir ve Candida çoğalabilir. Kuruluk bir hastalık değil, çeşitli hastalık veya durumların bir sonucudur.[4] Vajiniti olanlarla oral seks yapanlar. Akciğer sorunları (örneğin astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı) için kortizol tedavisi görenler. Bu gruptakilerin riski düzenli olarak ilaç aldıktan sonra ağzı suyla çalkalayarak azaltılabilir.[2] Tedavisi Antimantar ilaçlar, örneğin nistatin, Fluconazole (Diflucan) , itraconazole veya amphotericin B ile tedavi edilebilir.
  Kaynak : tr.wikipedia.org
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Çoğu zaman tedavi gerekmez anne meme başının ve çocuk agzının temizliği sonucu olumlu etkiler Ağır olgularda ve beslenme problemi yaşanıyorsa karbonatlı su ve anti mantar ilaçlar kullanılabilir
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları