Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Menisküs ameliyatından sonra eskisi gibi yürüyememenin sebepleri nelerdir?

Annem gecen yıl menisküs ameliyatı oldu. Ameliyattan sonra eskisi gibi ne merdiven çıkabildi ne de tam olarak yürüyebildi. Doktora gittik ama bir sonuç yok. Bunun sebepleri ne olabilir?
8 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: ortopedi
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

  Ameliyat sonrası dize binen yük koltuk değnekleri kullanılarak azaltılır. 1-2 hafta kadar süren bu dönemde doğru yapılan düzenli egzersizler çok önemlidir. Egzersizlere ameliyattan hemen sonra başlanır. Menisküs yaralanmalarının rehabilitasyonunda egzersiz tedavisinin yeri büyüktür. Eğer anneniz bu egzersizleri düzgün olarak uygulamadıysa, tedavi sürecinde tedavinin seyrini etkileyen bazı olumsuz faktörler; yürüyüş bozukluklarına sebep olmuş olabilir.

  Menisküs ameliyatı geçiren bir kişi, diz ekleminin hareketleri ve kas gücü tam olarak normale dönünceye kadar eski yaşam temposuna dönmemelidir. Ameliyattan sonra bu süre genç ve düzenli egzersiz yapan kişilerde genellikle 4-8 haftadır. Artroskopik ameliyatta bu süre kısalabilir. Ancak kişi, ev işi, alışveriş, gezme gibi günlük faaliyetine döndükten sonra bile kuadriseps ve diz fleksör kasları egzersizlerine devam etmelidir. Diz ekleminin etrafındaki kaslar kullanılmamaya çok duyarlıdır. Hareketsiz kalmanın diz etrafındaki kaslara, eklem kıkırdağına, ligamanlara, eklem çevresi kapsülüne ve kemik üzerinde kötü etkileri vardır. Dolayısı ile ne tip bir diz yaralanması olursa olsun mümkün olan en kısa zamanda kas rehabilitasyonuna başlanmalıdır. Burada şu konuya çok dikkat etmek gerekir:

  Egzersizden maksat iyileşmekte olan diz dokularına fizyolojik stes vermektir. Yani ihtiyacı kadar yüklenilmelidir. Tekrar zedelenmeye ve ağrıya sebep olacak hareketlerden özenle kaçınılması gerekir. 

  Ameliyat sonrası belirli dönemlerde yapılacak fizik tedavi şişliği azaltarak, kan dolaşımını düzenleyerek yaralanmış dokularda oluşan kimyasal atıkların çabuk atılmasını sağlar ve iyileşmeyi doğrudan etkiler. Ağrının giderilmesinde de rol oynar. Fizik tedavide soğuk uygulamalar, yüzeysel ve derin sıcak tedavisi, masaj, elektroterapi, hidroterapi gibi metodlar kullanılır.

  Rehabilitasyon programları her kişinin ferdi ihtiyaçlarına göre yapılır ve zamanla ihtiyaçlarının değişmesine göre ayarlanır.

  Ameliyatla menisküsler çıkarıldıktan birkaç ay sonra diz ekleminde menisküslere benzer ama çok güçlü olmayan yeni bağ dokusundan yapılar oluşabilir. Eski menisküslerden daha zayıf yapıda olan bu menisküsler de zamanla yaralanıp yırtılabilir. Bunlarda da ağrı kilitlenme gibi aynı belirtiler görülür. Ayrıca menisküs ameliyatı geçiren kişilerde yıllar sonra eklem kıkırdağında yapısal yıpranmalar görülebilir.


  Dolayısı ile menisküs ameliyatınızı gerçekleştiren sağlık kurumuna tekrar danışmanızda ve bir uzmandan, annenizin ağrılarını ve yürüyüş bozukluklarını azaltacak egzersizler istemenizde fayda var.

  Kaynak :
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları