Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Keratakonüs nasıl bir göz hastalığıdır?

Keratakonüs tedavisi nasıl yapılıyor?
8 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, göz
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Gözün en önünde yer alan ve bir kubbe bombeliğinde olması gereken korneanın bu bombeliğinin bozulması ve konik şekil almasıdır.Yani, Keratakonüsonik şekilli kornea demektir.

  Normalde kubbemsi,yuvarlak bir şekle sahip korneanın,konikleşmesiyle görme azalır.Çünkü korneada gelişen bu deformasyon,görme netliğinin ve kalitesinin bozulmasına ve görme derecesinin düşmesine neden olur. Kadınlarda daha sık rastlanan bu hastalıkta ilerleyici olarak korneanın incelmesi söz konusudur.

  Belirtileri:
  Başlangıçta astigmat denen görme bozukluğu ortaya çıkar.Bu genellikle miyop-astigmat türündedir.Hastalığın ilerlemesiyle gözün,miyop-astigmat dercesi de yükselir.Özellikle astigmat çok ilerler.Kornea giderek konikleşir,incelir,düzensiz bir şekil alır.Bu şekil bozukluğuna paralel olarak da gelişen astigmat artık, gözlükle düzeltilemez olur.

  Nedenleri:
  Nedeni bilinmemekle birlikte,genetik bir yönü olduğu saptanmıştır.

  Sıklığı:
  Ülkemizde bu konuda bir çalışma olmamakla beraber,bu konuda kayıtları güvenilir olan ülkelerde yapılan araştırmalara göre,toplumda ortalama 2000 kişide bir görülmektedir.Genellikle 15-20 yaşlarında başlar.Seyri hastadan hastaya değişebilir.Bazen 4-
  10 yıl ilerle sonra durabilir.Bazen de hızla ilerler ve görme bozulur.

  Tedavisi:
  Hastanın doktora başvurduğu andaki rahatsızlığın dönemine göre değişik tedaviler uygulanır.Erken dönemde,hafif miyopi ve astigmatizm söz konusuysa,gözlükle hasta net görebilir.Ama hastalık ilerlediğinde artık gözlük işe yaramaz.Bu dönemde özel keratokonus lenslerinden faydalanılır.Hastanın görme derecesi yeterli seviyede kaldığı sürece ameliyata gerek yoktur.Hastalığın ileri dönemlerinde görme derecesi düşer ve kontakt lens takılamaz hale gelir.Artık ameliyat kaçınılmazdır.

  Kornea Nakli:
  İstatistikler, keratokonuslu gözlerin sadece % 20 sinde ameliyat gerektiğini göstermiştir.Söz konusu ameliyat,deforme olan kornea yerine sağlam bir kornea nakledilmesidir.Kornea damarsız bir doku olduğundan,ameliyat sonrası doku reddi diğer organ nakillerine göre çok daha azdır
  Kaynak :
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • Keratokonus gözün en önde yerleşimli saydam tabakasının yani korneanın, ilerleyici incelme ve sivrileşmesiyle görülen hastalığıdır. Genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalıktan hastalar 20’li yaşlarında haberdar olurlar. 20–40 yaş arasında ilerleme gösterip 40 yaştan sonra durağan döneme girer. Günümüzde keratokonus hastalığı batı toplumlarında her 2000 kişiden birinde gözlemlenmektedir. Keratokonus’un görülme sıklığı her geçen yıl daha da artmaktadır. İlerleyen miyop ve astigmat, kornea incelmesi ve sivrileşmesi ile belirti vermeye başlayan keratokonus hastalığına, çok özel tetkiklerle erken dönemde teşhis konulabilir.
  Kaynak : dunyagoz.com
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • saat camı gibi ileriye yönelmiş olan kornea tabakasının deforme olarak daha da incelmesi ve öne doğru uzamasıdır..
  Kaynak :
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları