Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Kabakulak hastalığı nedir?

Teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?
10 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, kulak burun boğaz
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Daha çok çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın ağzından çıkan tükürük damlacıklarıyla bulaşır. Tıp dilinde "parotitis epidemica" denilen bu hastalık; genellikle kulak altında bulunan tükürük bezlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Kuluçka devresi, 18 gündür.

  Hastanın ateşi birdenbire yükselir, genel bir halsizlik görülür. Çok defa kulağın ön ve altında bulunan tükürük bezleri şişer ve acıma hissi duyulur. Yanak ve kulağın altı kabarır, kulak memesi de hafifçe yukarı doğru kalkar. Ağızda kuruluk, dilde pas vardır. İştah da azalmıştır. 

  Bu durum birkaç gün devam ettikten sonra tükürük bezlerindeki şişlik yavaş yavaş kaybolmaya ve hasta iyileşmeye başlar. Hastalığın kendisi çok tehlikeli bir hastalık olmadığı halde; başka hastalıklara zemin hazırlar. 

  Bu hastalıklar arasında; pankreas, gözyaşı keseleri, böbreküstü bezleri, erkeklerde husyeler, kadınlarda yumurtalıkların etkilenmesi önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir. Hastanın sağlıklı kimselerle konuşması, görüşmesi önlenir. Sulu yiyecekler verilir. Kabız olmaması sağlanır.

  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • Daha ziyade çocuklarda görülen mikroplu ve bulaşıcı hastalıklardandır. Tükürük bezlerinin iltihaplanmasıyla kendisini gösterir. En çok iltihaba uğrayan kulak altın­daki tükürük bezleridir.

  Kabakulak eskiden beri bilinen bir hastalık ol­duğu halde mikrobu ancak son yıllarda bulunabilmiştir. Bu­nun özel bir virüs olduğu anla­şılmıştır.Bu mikrop hastaların ağız ve boğazlarındaki tükürük ve ifrazları içerisinde bulunur.

  Kabakulak Nasıl Bulaşır? 

  Hastalar söz söyler, öksürürlerken ağızlarında, bu­runlarından fırlayan tükürük damlacıklar ile etraflarındaki sağlam insanlara da bulaştırırlar. 

  Belirtileri nelerdir?

  Mikrop alındıktan bir müddet sonra, has­talık birdenbire ateş ve kırık­lıkla, başlar. Kabakulak hastasında, tükürük bezlerinden birisinde, çok defa, kulak altı bezlerinde bir şişme hâsıl olur. Hastanın o tarafındaki yanağı ve kulak altı kabarır, kulak memesi yuka­rıya doğru kalkar. Eğer her iki kulak altı tükürük bezinde de iltihap olursa hastanın yüzü enlemesine genişlemiş gibidir.Dil paslanır, iştah azalır veya kayıp olur. Ağızda kuruluk vardır. Şayet kulak altı bezlerinden başka çene altı ve dilaltı tükürük bezleri de iltihaplanırsa hastanın ağzındaki kuruluk daha şiddetli olur. Çiğneme esnasında hasta çenesinde ağrı ve zorluk hisseder.

  Birkaç gün bu hal devam ettikten sonra ateş düşer, tü­kürük bezlerinin şişliği yavaş yavaş azalır ve hastalık sona er­miş olur.Kabakulak öldürücü bir hastalık değildir. Fakat ihtilâtları önemlidir.Bunlarda midenin arkasındaki (Pankreas) denilen hazım bezinde, kadınların yumurtalıklarında, erkeklerin erkeklik bezlerinde gözyaşı kesesinde, böbrek üstü muhafazalarında iltihaplar hâsıl olmasından ibaret bir takım ihtilâtlardır. 

  Bazı hastalarda kabakulak virüsünden ileri gelen menen­jitler görüldüğü de vardır.Bu ihtilâtlar çok defa ölüme sebep olmaz. Erkeklik bezlerinde, kadınlarda ise yumurtalıklardaki ilti­hap şiddetli olursa bu organların zarar görmesi dolayısıyla kısırlığa neden olabilir.  

  Tedavisi: 

  Hastayı ayrı bir odaya yatırıp istirahat halin­de tedavi etmelidir. Ağızda kuruluk varsa yumuşatıcı bir gar­gara vermek uygundur.Eğer yüzdeki şişkinlik pek fazlâlaşarak hastaya sıkıntı ve­rirse şişlik üzerine yağlı kremler sürmek faydalıdır. 

  Erkeklik bezlerinde iltihap olursa hasta iyice istirahat etmeli ve düzenli olarak uzman hekime gösterilmelidir. Pansumanlarla ağrıların ve şişliğin bir an önce gide­rilmesine çalışmalıdır. Böyle bir ihtilâta uğrayanlara kadınlık hormonu (östrojen) şırınga edilmesinin uygun ve şi­falı olacağını söyleyen doktorlar olmuştur.

  Öteki ağır ihtilâtlar dai­ma doktor kontrolü altında tedavi edilmelidirler. 

  Korunma Yolları:

  Sağlıklı kişileri hastalarla temas ettirmemek ve hastalıktan kalkan çocuğu en az bir hafta müddetle okula göndermemek lâzımdır. Kabakulak hastalığının pratikte kullanıl­maya elverişli koruyucu bir aşısı yoktur. Bir defa tutulup ge­çirenler bütün ömürleri boyunca bağışıklık kazanıp bir daha bu hastalığa yakalanmazlar.

  Editörün Notu: Kullanıcımızın "Kabakulak" ile ilgili yazmış olduğu bir ifadeyi düzeltmek isteriz.  

  Zayıflatılmış kızamık,kızamıkçık ve kabakulak virüsleri kullanılarak geliştirilen karma aşı, yıllardır tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır.

  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Kabakulak; Tükürük bezleri ve sinir dokularına yerleşmeyi seven özel bir virüs tarafından çocuk ve erişkinlerde meydana getirilen bulaşıcı bir hastalıktır.Daha çok çocuklarda görülür. Bir kere olan kişi, hastalığa karşı bağışıklık kazanır.

  Kabakulak virüsünün yaptığı hastalık, 16-18 günlük bir kuluçka devresinden sonra ortaya çıkar. Hastalığa maruz kalan şahısların yaklaşık % 30-40’ı herhangi bir hastalık belirtisi olmadan hastalığı geçirirler. Geri kalan şahıslarda değişen şiddetlerde hastalık kendisini gösterir.

  Kaynak : saglikbilgisi.com
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Virüslerin, tükrük bezlerinde enfeksiyon yapması ve burada büyümeye neden olmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında şişlik oluştuğu için kabakulak denir.
  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Kenan Bey merhaba...

  Adı da kendi gibi garip olan bu hastalık özellikle çocukları etkileyen viral bir hastalıktır.

  Kabakulak virüsü "Paramyxoviridae" familyasının zarflı bir RNA virüsüdür. Aşısının geliştirilmesinden ve uygulanmaya başlanmasından önce dünya çapında yaygın bir çocukluk-dönemi hastalığıydı. Bununla birlikte bu hastalık hâlâ üçüncü dünya ülkelerinde önemli bir sağlık sorunudur.

  Tükürük bezlerinin (genelde paratoid bezinin) ağrılı bir şekilde şişmesi ve ateş ile belirginleşir. Hastalığın semptomları ağırlaşırsa yani şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, sürekli kusma, devamlı uyku hali ve testislerde ağrı varsa derhal doktora götürülmelidir. Hastalığın semptomları genelde çocuklarda pek ağır değilken, ergen ve yetişkinlerde daha ağırdır ve nadir de olsa kısırlık (infertilite) veya subfertilite gibi komplikasyonlara yol açabilir.

  Kaynak : Vikipedya
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Kabakulak bir paramiksovirus tarafından meydana gelen akut bir enfeksiyondur. Parotis bezinin tek veya çift taraflı akut, ağrılı şişliği en sık bulgudur. Diğer tükrük bezlerinin, santral sinir sisteminin, pankreasın, ve testisin tutulumu da kısmen sık görülür. Artrit, mastit, miyokardit, nefrit, ooforit ve tiroidit de görülebilir. Hastalık %30 oranında asemptomatiktir.
  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları