Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

İşitme tümörü nedir?

İşitme tümörü nasıl bir hastalıktır?
10 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, hastalıklar
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Akustik nörinom = işitme siniri tümörü, çok ağır büyüyen selim (kanser olmayan) bir tümör (ur)dür. 8inci kafatası sinini üzerinde ekseriyetle kafatasından çıkıp iç kulağın kemik yapısına girdiği yerde oluşur. Bu tümöre bazen açı tümörü de denir. Çünkü bulunduğu yer beyin parçalarının (cerebellum ve pons) bir açı oluşturdukları yerdir.
  Belirtiler
  - Hafif baş dönmesi
  - Kulak çınlaması
  - işitme kaybı.
  Teşhis
  Eğer hafif baş dönmesi, dengesizlik hissederseniz, kulakta çınlama veya kulakta seslen duyarsanız ve gitgide işitme kaybı başlarsa bu durum işitme sinini unu olabilir. Hafif baş dönmesi Menier Sendromundaki gibi tek başına görülen bin belirti değildir. Doktorunuz bin işitme gücünü ölçme testi (Odiometri) ve sinirlenle ilgili inceleme yapacaktır. Sinirlerde zedelenme varsa bunu bulmak için bin baş röntgeni veya CT (bilgisayarlı tomognafi) muayenesi isteyebilir.
  Tedavi
  Selim karakterli olduğu halde ve ağır büyümesine rağmen kafatasının içinde hayati önemi olan birçok beyin yapısına bitişik olduğu için bu tümör tehlikeli olabilir. Büyüdükçe bu yapılana basınç yapıp zarar verebilir. Tek tedavi ameliyatla alınmasıdır
  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • İŞİTME SİNİR TÜMÖRÜ (Akustik si­nir tümörü). İşitme siniri, beyinle kulak arasında bağıntı sağlayan kafa sinirlerin­den biridir. Bu sinirin üzerinde, çok en­der olarak, bir bağdokusu tümörü oluş­makta ve bu tümör büyüdükçe, beyin sapı ve beyin sapından kökenini alan di- ğer kafa sinirleri üzerine basınç yapmak­tadır; çünkü, tümörün bir yanında, için­de içkulağın bulunduğu sert şakak ke­miği, diğer yanında ise yumuşak beyin dokusu bulunur. Baş dönmesi, çift gör­me, sağırlık, yüzün bir yanında kas za­yıflığı gibi belirtiler bir akustik sinir tü­mörünün varlığını gösterir. Tek tedavi, tümörün çıkarılmasıdır; tümörün yeri göz önünde tutulursa da, bu ameliyatın sonuçlan olumludur.
  Kaynak : kadinlarsitesi.com
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları