Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

İşitme cihazı nedir?

İşitme cihazları hangi durumlarda kullanılırlar ve nasıl çalışır?
8 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, kulak burun boğaz
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • İşitme cihazları dışarıdan gelen seslerin şiddetini yükselterek kulağın duyabileceği seviyeye getiren elektronik aletlerdir.

  Hastada mevcut işitme kaybının ilaç ya da ameliyatla düzelme ihtimalinin olmadığı veya düzelme ihtimali olsa bile özellikle ameliyatların riskli bulunması durumunda işitme cihazı kullanılır. Genellikle iç kulakla ilgili (sensörinöral) işitme kayıplarında kullanılır ancak bazen orta kulak problemlerinde de kullanılırlar. İşitmenin tamamen kaybolduğu durumlarda işitme cihazı fayda vermez.

  şitme cihazının başlıca 3 parçası bulunmaktadır.
  1-Mikrofon: Ses enerjisini elektriksel sinyale çeviren kısımdır.
  2-Amplifikatör: Mikrofonon oluşturduğu elektriksel sinyalin şiddetini arttıran kısımdır.
  3-Hoparlör: Şiddeti yükseltile elektriksel sinyali ses enerjisine dönüştürür.
  Kaynak :
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • İşitme Cihazı Nedir? İşitme Cihazı Nedir? Kulağın Anatomisi İşitme kaybı yaşantının herhangi bir döneminde nedensiz olarak veya bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkabilir. Bu aniden olabilir, ancak yavaşça ortaya çıktığı durumlarda kişi işitmesinin kötüye gittiğini algılayamaz ve kendinden önce arkadaşları veya ailesi bunun farkına varır. İşitme kaybının bir çok nedeni vardır ve sorun işitme sistemini oluşturan parçalardan kaynaklanır. Kulak Burun Boğaz (KBB) mütehassısı veya odyolojik tanı merkezleri problemin nedenini ve nereden kaynaklandığını belirleyebilir. Testler sonucunda elde edilen bulgular mevcut işitmenin iyileştirilmesi ve daha da kötüye gitmemesi için alınacak önlemlere ışık tutar. İşitme Sistemi İnsan kulağı karmaşık bir yapıya sahiptir. Ses dalgalarının beynin anlayacağı elektrik sinyallerine dönüştürülme işlemi ise daha da komplekstir. Ancak basit anlatımla denebilir ki, işitme dış kulakta başlar. Kulağın görünen kısmı ses dalgalarını toplar ve kulak kanalına yönlendirir. Bu dalgalar kulak zarını titreştirir. Orta kulağı oluşturan üç kemikçik (çekiç, örs, üzengi) bu titreşimlerin gücünü yükselterek iç kulağa iletir. Asıl işitme organı ve denge organı, koklea veya iç kulaktan oluşur. İç kulaktaki tüylü hücreler titreşimi algılar ve bunları elektrik sinyallerine dönüştürerek beyine iletilmek üzere işitme sinirine iletir. İşitme Cihazı İşitme cihazı basit anlatım ile kulağa gelen seslerin, işitme kaybı kadar elektronik devreler yardımı ile yükseltilmesidir. Bu sayede işitme kaybı olan kişilerin iletişim yeteneğini arttırmak amaçlanır. Ses, bir mikrofon aracılığı ile alınır ve elektrik sinyallere dönüştürülür. Daha sonra amplifikatör yardımıyla seslerin şiddeti arttırılır ve hoparlör ile yükseltilmiş ses kulak kanalına iletilir.
  Kaynak : meders.com.tr
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları