Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Güneşin en tehlikeli olduğu saatler ne zamandır?

Risk faktörleri nelerdir? Nasıl korunma sağlayabiliriz?
9 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, kanser
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Nisan ve Eylül ayları arası, çocukların en fazla dışarıda vakit geçirip oyun oynadıkları ve güneşin en yakıcı olduğu zamanlardır. Kışın kapalı mekanlarda kalmaya alışkın olan cilt, bir alışma devresi geçirmeden ansızın güneşe maruz kalır. Açık ten rengi olan çocuklar, güneşten çok çabuk etkilenirler. Koyu tenli çocuklar ise, güneşe karşı daha dayanıklı olmasına karşın, aynı şekilde yanarlar. Saat 11.00 ile 15.00 arası, güneşin en tepede ve en yakıcı olduğu saatlerdir. Rüzgarlı veya bulutlu havalarda dahi güneş tehlikeli etkisini gösterebilir, bu yüzden güneş kremsiz çocuğunuzu dışarı çıkarmamaya gayret edin.

  Risk Faktörleri

  Farklı ortamlar ve havadaki ani değişimler, çocuğunuzun güneş ışılarına karşı hassasiyetini arttırabilir.

  Güneş ve Kum : Her ikisi de güneş ışılarının daha fazla yansımasına ve dolayısıyla plajda güneşlenirken daha fazla yanmamıza neden olurlar. Ayrıca UV ışılarının suda iletkenlik özelliği vardır ve suda yüzerken de yanmaya devam edersiniz.

  Kar : Kar güneş ışılarının %85 oranında iletilerek cildimize yansımasına neden olur. Kışın kayak için dağa çocuğunuzu da yanınızda götürmek, spor yapması, temiz hava alması açısından oldukça yararlı. Ancak güneşten korumak için çok dikkatli davranmanız gerekiyor.

  Gün ortası : Güneş öğlen saatlerinde tam tepeye çıkar ve güneş ışınları yeryüzüne herzamankinden 10 kat daha dik ulaşmaya başlarlar.

  Tatil Yöresi : Yazın tatile çıkacağınız yöreyi belirlemeden önce, deniz seviyesine yakınlığını tesbit edin. Rakımı düşük bölgelerde, güneşin zararlı etkilerini en az hissedersiniz.
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları