Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Folik asit almamız neden önemli?

Hangi besinlerde vardır?
8 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, beslenme
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Folat diye de bilinen folik asid bir B vitaminidir (B9). Bir çok araştırma gebe kalmadan önce ve erken gebelik aylarında günde 400 mikrogram (0.4 miligram) folik asid almanın, bebeklerde ciddi beyin ve omurilik hastalıklarını %70 den fazla azalttığını göstermiştir.

  En çok rastlanan sinir sistemi hastalıklarını; spina bifida ( omurganın kapanmayarak açık kalması), anansefali (beyinin gelişmemesi), ve ensefalosel (beyinin kafatası kemiğinden dışarı çıkması) oluşturur. Bütün bu sorunlar gebeliğin ilk 28 gününde oluşur. Bu dönemin ilk günlerinde anne gebe kaldığının farkında değildir.


  Bu da bebek doğurma yaşındaki bayanların neden folik asitten zengin yiyeceklerle beslenmeleri yada folik asid takviyesi almaları gerektiğini gösterir. Kaldı ki gebeliklerin sadece %50 si planlı olur.


  Folik asid aynı zamanda hücre büyümesinde ve organ gelişiminde de rol oynar.


  Peki yeterli folik asid miktarı nedir?


  Birleşmiş Milletler Hastalık kontrol ve Korunma Merkezi (CDC- Centers for Disease Control and Prevention) çocuk doğurma çağındaki ve özellikle gebe kalmayı planlayan bayanların günde 0.4 miligram (400 mikrogram) folik asid almalarını önermektedir. Uygun folik asid alımı büyük önem taşır. Gebe kalmadan 1 ay önce ve sonrasında en az 3 ay alınması bebekte sinir sistemi hastalıkları riskini azaltır. Gebelik esnasında 800 mikrograma çıkılabilir.


  Birçok besin kaynağında folik asid bulunmasına rağmen sadece günlük diyetle bu miktarı almak zordur. Bu nedenle gebe kalmayı planlayan bayanlar için folik asid takviyesi sağlıklı bir diyetin parçasıdır.


  Doğal yoldan almak istesek, Folik Asid içeren besinler hangileri?


  Zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar


  Mercimek


  Kuşkonmaz


  Ispanak


  Fasulye


  Yer fıstığı


  Portakal suyu


  Tahıl ekmaği


  Marul


  Brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler.


  *Pişirilmiş ve dondurularak saklanmış yiyeceklerde folik asid miktarı azalabilir.
  Kaynak :
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • öncelikle eksikliğinde bir anemi (kansızlık) türü ortaya çıkar Vücutta depo edlir ancak depo çok kısıtlıdır öncelikle yeşil sebzeler tüketilmelidir
  Kaynak :
  8 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları