Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Depresyon ilaçları bağımlılık yaratır mı?

10 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık, ruh sağlığı, psikoloji
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.


 • Doğru kullanımla bağımlılık yaratmazlar.

  Olumlu etkileri iki üç hafta sonra ortaya çıkar, bu nedenle uzun bir süre düzenli olarak kullanılmaları gerekir.

  Ağız kuruluğu, bulantı, baş dönmesi gibi bazı yan etkilere yol açabilirler. Bunlar genellikle tedavinin başında ortaya çıkar ve zaman içerisinde giderek azalıp tümüyle kaybolabilir.

  Alkolle ve enerji içecekleri ile birlikte alındıklarında tehlikeli sonuçlara yol açabilirler.

  Depresyon tümüyle düzelse bile hekime danışmadan ilaç kesilmemelidir. Birden kesilmesi durumunda vücut kimyası ve hormonlar olumsuz etkilenebilir.

  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • Kullanılan ilaç gurubuna göre değişir. Yaygın kullanılan SSRI grubu ilaçlar bagımlılık yapmazlar fakat ilacın aniden kesilmesi sonucu yoksunluk sendromu ortaya çıkar. Bundan dolayı ilaçlar doktor kontrolünde azaltarak kesilmelidir.
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Antidepresan adı altında kullanılan ilaçlar; doktor kontrolünde, yeterli ve gerektiği dozda kullanıldığı ve yine doktorunuzun belirttiği şekilde tedavinin tamamlanmasıyla kullanımı sonlandırıldığı takdirde, bağışıklık yapmaz denilebilir.

  Toplumdaki genel yanılgı; bir süre kullanılan ilaçların aniden bırakılmasıyla karşılaşılan belirtilerin "bağımlılık geliştiriyor" şeklinde yorumlanmasıdır. 

  Aksine bu ilacın olması gereken ve normal bir özelliğidir. Kişiden kişiye belirtilerin ağır ya da hafif olması değişebilir ama kesinlikle bağımlılık değildir.

  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Bu alanda kullanılan ve sürekli geliştirilen bir çok ilaç vardır. Depresyon tedavisi uzun süreli bir süreç olduğundan kullanılan ilaçlara karşı vücudun bir alışkanlığının olması normaldir. Ancak bu bağımlılık olarak adlandırılamaz. Daha çok ilacın bırakılmasına bağlı olarak görülen bazı çekinme ya da yoksunluk sendromu olarak anılan belirtiler görülebilir. Bunlar da genelde ishal, kabızlık, terleme gibi fiziksel ve geçici sonuçlardır. Bu sebeple de; ilaçlar doktor konrolünde ve tercihiyle azaltılarak bırakılır. Unutulmamalıdır ki; depresyon tekrarlayıcı bir rahatsızlıktır.
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • İlaçların farklılıklarına ve dozajlarına göre belirli bir bağımlılık yapar. Zaten amaç da budur| hastayı ilaca bağlayıp, alıştırıp düzenli kullanımını sağlamaya çalışmak...

  İlacı aldığı zaman mevcut stresli ve düşünceli halinden uzaklaşmak, ruhen ve bedenen daha az zarar görmesini sağlamak...  

  En zararsız ve en makul düzeyde bağımlılık yapan maddelerden biridir depresyon ilaçları. Kontrolsüz kullanımı kişiyi tamamen olumsuz yönde etkileyebilir ve hayat düzenin altüst edebilir.

  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

 • Evet yaratabilir. Önerilen dozun üzerinde ve farklı aralıklarla kullanılmaması gerekir.
  Kaynak :
  9 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları