Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Çocuğun ateşi hangi sınırdan sonra ve ne zaman doktor müdahalesi ile düşürülmelidir?

Ebeveynler 36,5 derecelik vücut ısısının normal olduğunu biliyor. Fakat hangi derecenin ve hangi süreyle devam eden ateşin, kalıcı hasarlara ve hatta ölümlere sebebiyet verebileceğini bilmiyorlar. Bu konuda anne-babalara neler önerilebilir?
10 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: ateş, Çocuk, çocuk sağlığı, pediatri
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • Uzmanların çoğu; ateşin enfeksiyonla mücadelede yararı olduğu ve sadece hastaya verdiği huzursuzluk ve fiziksel rahatsızlık nedeniyle, rektal ölçümde (makattan ölçüm) 39 derece üzerine çıktığı takdirde düşürülmesi gerektiği konusunda görüş birliğinde... 

  Titreme, halsizlik, güçsüzlük, baş ağrısı, cilt kuruluğu, susama, iştahsızlık, kalp hızında ve solunum sayısında artış, yaygın ağrılar gibi ateşe eşlik eden belirtiler çocukta fiziksel rahatsızlığa neden oluyor.Ateş düşürücüler çocukta ateşin neden olduğu bu belirtileri azaltıyor. Bir klinik çalışmada ateşi parasetamol ile düşürülen çocukların aktivitelerinin, keyiflerinin, iştahlarının, sıvı alımlarının ve dikkat durumlarının düşürülmeyenlere göre daha iyi olduğu saptandı. Bir başka çalışmada , diğer bir ateş düşürücü olan ibuprofenin ateşli çocukların mutluluk derecelerini (gülen yüz hali) arttırdığı saptandı. 

  Ebeveynlerin çoğu; çocuklarının ateşi düşürülmediği takdirde vücut sıcaklığının giderek artacağı, ateşin nöbete neden olacağı ve beyinde zarar oluşturacağı inancını taşıyor. Bu inanç ciddi bir tedirginliğe yol açıyor. Ateşin düşürülmesi bu tedirginliği azaltıyor.Beyindeki termostatın kontrol altında olduğu durumlarda vücut sıcaklığı genelde 41 derecenin üzerine çıkmıyor ancak; sıcak çarpması, bazı nörolojik hastalıklar ve zehirli madde alımı gibi hipertermiye yol açan durumlarda 41 derecenin de üzerine çıkarak vücuda zarar verebiliyor. 

  Bu durumda ateşin derhal düşürülmesi gerekiyor. 

  Ateş düşürücü kullanılması havale nöbetini önlemiyor ama çocuk hekimleri havale geçiren çocuklarda ateşi düşürmeyi tercih ediyor. Oysa ateşli dönemde çocukların sadece yüzde 2-4 ünde havale görülüyor. Bunların çoğunda kalıcı nörolojik hasar oluşturmuyor.Oynamayan, yürümeyen, sürekli ağlayan nefes alma zorluğu olan, huzursuzluğu bulunan çocuğun en az 4 saat klinikte gözlem altında tutulması veya hastaneye yatırılarak izlenmesi gerekiyor.Özellikle kalp veya akciğer hastalığı olan çocuklarda ateş; kalp hızı ve sayısını artırmak suretiyle dokuların oksijen gereksinimi,dolayısıyla, kalp ve akciğerin iş yükünü artırıyor. Buy nedenle ağır kalp veya akciğer hastalığı olan çocuklarda ateşin düşürülmesi gerekiyor.

  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları