Hoşgeldin Ziyaretçi  Giriş |  Kayıt Ol   1 tane yeni mesajın var

Bir Kolestrol masalıdır, herkesin ağzında... Bu işin aslı nedir?

Kolesterol çay-kahve sohbetlerinin, ayaküstü muhabbetlerin konusu olmuş durumda... İnsanlar birbirlerine kan kolesterol değerlerinden bahsediyor ve o güne kadar kan kolesterolüne baktırmayanlara bir dost olarak -sen kolesterolüne bir baktır önerisinde bulunuyorlar. Kolestrol değeri gerçekten bu kadar önemli bir gösterge mi?
10 yıl önce  soruldu. Durum: Açık
Konular: sağlık
Soruyu arkadaşına gönder

Not: BU SAYFADAKİ SORULAR VE CEVAPLAR TEDAVİX.COM ÜYELERİ TARAFINDAN OLUŞTURULMAKTADIR.
Hiçbir tedavix.com üyesi hastalıklara teşhis koymaya yetkili değildir. Üyeler, yaşadıkları tecrübeleri paylaşarak soruları cevaplandırmalıdır. Tedavix.com, cevaplanan soruları, teşhis ve tedavi karşılığı olarak görülmemesini tavsiye eder. Her rahatsızlığınızda mutlaka her zaman doktora danışınız.

 • İlaç firmaları ve bu durumdan fayda gören bazı kesimler, toplum eğitimi konusunda büyük bir başarıya imza atarak kolesterol konusunda toplumun önemli bir kesimini istedikleri yöne çekmeyi başardılar. Artık toplumun kolesterol hakkında (bilimsel dayanağı olmasa da) belirli inançları ve ürkütücü masalları var.

  Bunlardan birincisi yüksek kan kolesterolü son derece zararlıdır ve damarları tıkar, kalp krizine neden olur. Hele kolesterolün kötüsü (LDL) yüksek iyisi (HDL) de düşük ise siz acınacak haldesinizdir. Üç vakte kadar kalp krizi kaçınılmazdır.

  İkincisi, kan kolesterolünüz yüksek ise hemen diyetteki yağları azaltmalı ve kolesterolden fakir beslenmeye başlamalısınız. Böylece vücudunuza giren kolesterol miktarı azalacak ve bu da kan kolesterol düzeylerinin düşmesine neden olacaktır. Eğer bunu başaramaz iseniz mucize ilaçlar sizi beklemektedir.

  Birincisi kolesterol düşürücü güçlü ilaçlardır ki; çok pahalıdırlar ancak kolesterolünüzü hızla düşürürler; ve siz sağlığınıza kavuşursunuz. Bu yolun doğal olmadığını düşünenleri ise marketlerin raflarında mucize bir ürün beklemektedir. İçinde bolca bitkisel stanol olan yani kolesterolü düşüren süt ürünleri. "Hergün mutlaka" kullanırsanız sağlıklı olmanız ve düşük kan kolesterolüne sahip olmanız garantidir. Masal böyle devam eder. Birkaç cılız ses "kral çıplak" diye bağırsa da pek seslerini duyan olmaz. Çünkü duymak için televizyonun sesini kısmanız gerekir.
  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       
  İyi Cevap

 • Masalın üçüncü bölümünde gerçek suçlular ortaya çıkar. Suçlular vücuda kolayca girerler ve başta damarların iç duvarını döşeyen hücreler olmak üzere pekçok yerde hasara neden olurlar. Birinci suçlu başta margarin olmak üzere, doğal olmayan ve özellikle sıcak presle elde edilen ayçiçeği gibi bitkisel yağlardır. Bu yağlar yıllarca sıvı olduğu için sağlıklı olarak lanse edildi. Ancak özellikle elde edilme yollarından dolayı oksitlenirler ve zararlı hale gelirler. Margarinler ise çok daha vahim bir tablo oluşturur. Sıvı yağların hidrojenlenmesi ile üretilirler ve bu işlem sırasında yapısal değişime uğrarlar. İşte bu yağlar vücuda alındıklarında da bu bozuk yapılarını sürdürür ve damar duvarında hasara neden olurlar.

  Patates son derece sağlıklı ve besleyici bir gıda iken bu yağlarla muamele edildiğinde (fast food türü kızarmış patates) herkesin kabul ettiği bir canavara dönüşür. Oysa haşlanmış patates ve kızartmadan yapılmış patates yemekleri hem kalori yönünden düşük, hem de besleyicilik yönünden son derece zengin bir alternatif oluştururlar.

  İkinci ve asıl suçlu beyaz şeker, beyaz un ve gizli düşman fruktoz/glukoz şuruplarıdır. Mahşerin bu üçlüsü, başta damar duvarının içini döşeyen hücreler olmak üzere, karaciğer ve diğer hücrelere zarar verir. Hücrelerde en çok hasar gören kısımlardan bir tanesi hücre duvarıdır. Hücre duvarlarının yarıdan fazlası yağdan oluşmuştur ve bu yağların %15 kadarı da kolesteroldür. Kolesterol gerçekte bir yağ değildir ancak yağ gibi davrandığı için böyle tanımlanmaktadır. Hasarlanan duvarları tamir etmek için karaciğer daha çok kolesterol taşıyan LDL’yi kana salar ve böylece kan LDL’si yükselir. Serinin ilk yazısında açıklandığı gibi, diyetle alınan kolesterolün kan kolesterolüne etkisi çok azdır.

  Ancak iki faktör kan kolesterolünü ciddi anlamda etkiler. Birincisi yüksek kalorili beslenme, ikincisi yüksek kalorili olmasa da yukarıda bahsi geçen iki besin maddesinden çok tüketme...

  Dolayısı ile kolesterolünü düşürmek isteyen sağlıklı bireylerin (tek başına kolesterol yüksekliği bir hastalık değildir) iki davranış geliştirmesi gerekir. Birincisi kalori kısıtlaması, ikincisi de sakıncalı yağları ve basit şekerleri azaltmak. Hemen tüm bireyler bu iki önlem sayesinde kan kolesterol düzeylerini %15-20 düşürebilirler.
  Kaynak :
  10 yıl önce cevaplandı.  |  Raporla
  Bu cevap işinize yaradı mı?       

Cevabımı ekle

                 
Diğer üyeler cevap yazdıklarında beni uyar...
Cevaplar yasal olmayan içerik veya kişilik hakkına saygısızlık içeremez.İlgili üyeler

Web Sonuçları